Портал города Тальное.
Место встречи жителей и гостей города.

 
Тальное » О Тальном » "Я насамперед – лікар!"
на правах рекламы

"Я насамперед – лікар!"

Автор: Ongel от 14.06.2010 08:21
 (голосов: 0)

Ці слова кинув хірург Атанов начальнику гітлерівської Тальнівської жандармерії у відповідь на звинувачення, що в лікарні переховуються євреї.

"Чуєте? Я лікар, і моє завдання лікувати людей, а не визначати їх національність," – ці слова Василя Атанова можуть слугувати справжнім маніфестом медиків, які волею долі змушені виконувати свій обов'язок в умовах війн і національних чисток.

Лікар Василь Атанов народився 18 грудня 1888 року в місті Новий Оскол на Курщині. Перед війною опинився в Тальному. Коли фронт підійшов до Умані, Василеві Олександровичу наказали розгорнути лазарет для прийому поранених червоноармійців.

29 липня 1941 року Тальне захопили гітлерівці. Німецьке командування наказало негайно звільнити приміщення лікарні, а поранених військових направити у табір. З допомогою кількох медсестер і фельдшерів Атанов перевіз більше 200 поранених не в табір для військовополонених, а в приміщення школи, яке стояло неподалік. Василеві Олександровичу вдалося з покинутих медсанбатів і медскладів зібрати необхідну кількість медикаментів, а через сільські громади завезти в шкільні підвали чималі запаси продовольства. Лісники підкинули необхідну кількість дров, залізничники – вугілля. Порядок, що панував у лікарні, був відображений у документації гебіткомісаріату. І саме це згодом, після звільнення Умані, лягло в основу звинувачення слідчими НКВС.

Ще одним приводом для звинувачення стало те, що Атанов зробив начальникові Тальнівської жандармерії Гайну, заклятому ворогові, вдалу операцію з видалення апендикса. Отже, десь через тиждень після звільнення Тального Атанова було заарештовано. А 21 січня 1945 року військовим трибуналом військ НКВС Київської області Василя Атанова було відправлено на 10 років на каторгу з поразкою в правах на 5 літ. Слідчим Уманського райвідділення НКВС було байдуже, що з 28 липня 1941 року по 8 березня 1944 року медиками Тальнівської райлікарні було вилікувано понад 500 червоноармійців, пропущено через санпропускник понад 6000 військовополонених Тальнівського концтабору, що дало уникнути епідемії тифу.

Після оголошення вироку в судові інстанції і директивні органи посипались скарги і заяви тальнівчан з проханням переглянути кримінальну справу хірурга. Діяльністю Атанова зайнялися слідчі із Москви.

В архівній справі №151, яка зберігається в архіві СБУ Черкаської області, містяться свідчення червоноармійців-євреїв та росіян, яким Атанов зберіг свободу і життя. Він видавав їм довідки, що вони – українці й місцеві жителі, працюють при лікарні. А багатьох тальнівчан лікар урятував від відправки в Німеччину, видаючи довідки, що вони для цього надто хворі... На жаль, власного сина Володимира Атанову не вдалося врятувати від відправки до Німеччини. Серед медперсоналу також були втрати. Німці заарештували і розстріляли лікаря Шашкова, ув'язнили медсестру Маляренко.

Спираючись на свідчення врятованих Атановим людей, військова колегія СРСР 30 серпня 1947 року постановила вирок військового трибуналу військ НКВС скасувати, а справу припинити за відсутністю складу злочину. 21 жовтня 1947 року Василь Атанов вийшов на волю.

Подвиг лікаря Бекаревича

Схожа історія трапилася і з іншим лікарем Черкащини, білорусом Борисом Бекаревичем, який під час окупації очолював Шполянську райлікарню.

Під час війни за втечу з лікарні пораненого партизана німці ув'язнили Бекаревича на три роки до тюрми. За порадою адвоката він подав прохання про звільнення, оскільки, мовляв, робив свою роботу добросовісно й виконував усі накази. Його звільнили. Але це прохання послужило підставою для арешту Бекаревича у 1953 році вже органами НКВС. На щастя, під час судового засідання виявилося, що Борис Бекаревич не тільки лікував військовополонених, партизанів, а, будучи членом медичної комісії, допомагав радянським громадянам ухилятися від відправлення на роботу до Німеччини. І тому 23 серпня 1953 року військовий трибунал справу Бекаревича припинив.

 

Джерело: "Прес-Центр"