Портал города Тальное.
Место встречи жителей и гостей города.

 
Тальное » Новости » Про результати ревізій дочірніх підприємств Державної акціонерної компанії „Хліб України”
на правах рекламы

Про результати ревізій дочірніх підприємств Державної акціонерної компанії „Хліб України”

Автор: Алексей Хвалебный от 26.05.2009 13:57
 (голосов: 0)

    Чимало фінансових порушень виявлено фахівцями контрольно-ревізійного управління у Черкаській області під час ревізій дочірніх підприємств Державної акціонерної компанії „Хліб України" за 2007-2008 роки. Проведеними ревізіями встановлено фінансових порушень на загальну суму 16 млн 484 тис.грн.


    Зокрема, 308 тис.грн. склали втрати фінансових ресурсів, допущені внаслідок порушення законодавства. Нерідко дочірніми підприємствами ДАК „Хліб України" не відображалися в обліку послуги, які вони надавали, та суми боргових зобов'язань за ці послуги. В результаті підприємствами за перевірений період недоотримано більше 153 тис.грн. доходів. Так, ревізією документів на ДП «Хлібна база №86» встановлено, що протягом листопада-грудня 2008 року підприємством надано послуги з відвантажування та зберігання зерна суб'єктам господарювання на суму 114,4 тис.грн. Однак такі послуги у бухгалтерському обліку не відображені, а відтак ДП «Хлібна база №86» недоотримано доходи на вищезгадану суму. Аналогічне порушення встановлено ревізією фінансово-господарської діяльності ДП «Потаське ХПП».


    Окремі державні підприємства оплачували завищену вартість виконаних ремонтно-будівельних робіт. Так, ДП «Шполянський елеватор» внаслідок завищення виконавцем розміру загальновиробничих витрат при проведенні капітального ремонту зайво оплатив 10 тис.грн. Аналогічні порушення встановлено при ревізії фінансово-господарської діяльності ДП «Хлібна база №86» (8,1 тис.грн.) та ДП «Уманський елеватор» (9,2 тис.грн.).
Крім цього, ревізорами встановлено факти, коли дочірні безпідставно відносили на витрати вартість виконаних робіт по зважуванню вагонів. Наприклад, ДП „Тальнівський КХП" свого часу перерахував майже 13 тис.грн. ДВЗП „Тальне" за такі послуги. Хоча основні засоби, які необхідні для вказаної господарської операції (вагон Хопер, залізнична вагова, залізничні колії), були в наявності у ДП „Тальнівський КХП".


    Ревізією розрахункових операцій на ДП «Уманський елеватор» встановлено перерахування коштів на суму 15 тис.грн. Уманському бюро технічної інвентаризації за проведення інвентаризації об'єктів. Однак технічною документацією виконання цих робіт підтверджено витрати лише на суму 4 тис.грн. При цьому дебіторська заборгованість за даними бухгалтерського обліку не рахується, що призвело до переплати коштів на суму 11 тис.грн.
Ревізією напрямків використання прибутку на ДП «Шполянський елеватор» фахівцями КРУ встановлено надання благодійної допомоги на суму 20 тис.грн. без наявності затверджених органом управління (ДАК «Хліб України») фінансових планів. Всього дочірніми підприємствами області надано благодійної допомоги, яка не передбачена фінансовими планами та без дозволів ДАК «Хліб України», на 83,3 тис.грн.


    Можна поставити під сумнів і ефективність окремих управлінських рішень, прийнятих керівництвом дочірніх підприємств. Так, ревізією фінансово-господарської діяльності ДП «Уманський елеватор» встановлено, що у 1997 році до статутного фонду ДАК «Хліб України» передано майно ДП Уманський елеватор (будівлі та споруди) на суму 8582,8 тис.грн. Вказаною операцією було сформовано статутний фонд ДАК «Хліб України», який відповідно до Статуту Компанії, створений за рахунок вартості майна, переданого їй засновником (державою). Згідно Статуту засновником Компанії є держава в особі Кабінету Міністрів України, майно Компанії та її дочірніх підприємств до прийняття рішення про приватизацію є державною власністю. Проте у березні 2004 року Компанія вносить зміни до Статуту Уманського елеватора та передає у якості внесків Компанії в його статутний фонд майно (ті ж будівлі та споруди) на суму 8582,8 тис.грн. На підставі вказаної операції Уманським елеватором самовільно проведено перереєстрацію правовстановлюючих документів, та змінено форму власності з державної на приватну, а також проведено відповідну перереєстрацію в органах статистики. Враховуючи вищенаведене та те, що рішення про приватизацію Компанії та її дочірніх підприємств на сьогоднішній день не прийнято, зміна форми власності ДП «Уманський елеватор» в односторонньому порядку призвела до втрати державою майнових прав на суму 8582,8 тис. грн.


    Для довідки: Дочірні підприємства створені на базі відповідних державних підприємств, шляхом передачі майна в статутний фонд ДАК „Хліб України", що регламентується відповідною постановою Кабінету Міністрів України. Статутом компанії передбачено, що ДАК „Хліб України" - відкрите акціонерне товариство, засновником якого є держава в особі Кабінету Міністрів України, і 100% акцій, які випускаються на величину статутного фонду, є власністю держави. Однак з 1997 року по даний час колишні державні хлібоприймальні підприємства та елеватори в порушення законодавства змінили форму власності та перетворені в недержавні. Зміна форм власності фактично зареєстрована лише в довідці Єдиного державного реєстру підприємств і організацій, до якої вносяться дані, які надає саме підприємство.


    Крім цього, дочірніми підприємствами надавалися послуги суб'єктам господарювання за цінами нижчими від собівартості. Так, ревізорами встановлено, що ДП «Тальнівський КХП» надавав суб'єктам господарювання послуги з приймання зерна за ціною 5 грн. за тонну та послуги з його очистки за ціною 4 грн. за тонну, в той час, як калькуляцією визначено вартість таких послуг 6 грн. та 5,25 грн. відповідно. Всього за 2007-2008 роки від проведення таких господарських операцій втрачено майже 88 тис.грн.


    Окремими дочірніми підприємствами закуповувалась зернова продукція у суб'єктів господарювання за цінами вищими, ніж ті, що діяли на той час в регіоні. Так, ревізією встановлено, що ДП «Уманський елеватор» придбано у фермерського господарства АФ «Базис» 44,6 тонн зерна пшениці за ціною 1 тис.грн., тоді як середня біржова ціна в регіоні становила 0,73 тис.грн. Як наслідок, підприємством втрачено 12,2 тис.грн. Всього, протягом 2007-2008 років від проведення таких господарських операцій ДП «Уманський елеватор» втрачено 756 тис.грн.


    Ревізорами КРУ також встановлена оплата дочірніми підприємствами безпосередньо ДАК «Хліб України» та Черкаському обласному ДП «ДАК «Хліб України» маркетингових та консультаційних послуг на загальну суму 1669,8 тис.грн. Перевіряючи достовірність проведених розрахунків за маркетингові та консультаційні послуги встановлено, що приймання робіт оформлено актами виконаних робіт абсолютно однакових за змістом і відрізняються лише датою їх складання. В актах вказано, що послуги надавалися в телефонному режимі. При цьому слід відмітити, що всі дочірні підприємства підключені до мережі Інтернет та мають безпосередній доступ до законодавчої та інформаційної бази. Крім того, ревізіями не встановлені факти надходження та оприбуткування дочірніми підприємствами літератури, довідників, інших інструктивних матеріалів.


    Не переймалися на дочірніх підприємствах Компанії економією державних коштів і при закупівлі товарів, робіт та послуг. Без проведення тендерних процедур дочірніми підприємствами за державні кошти придбано товарів, робіт та послуг на 2089 тис.грн.


    За результатами ревізій дочірніх підприємств ДАК „Хліб України" керівникам підприємств направлені вимоги щодо усунення та недопущення в подальшому виявлених порушень. За допущені порушення на посадових осіб дочірніх підприємств складено 10 протоколів про адміністративне правопорушення. Матеріали ревізій, за якими встановлено значні фінансові порушення, передані до правоохоронних органів.